De 8 mei-coalitie in België is een samenwerkingsverband van diverse middenveldorganisaties, culturele en academische instellingen. Deze 8 mei-coalitie streeft ernaar om van 8 mei opnieuw een officiële feestdag te maken. Hiermee willen zij de overwinning op het fascisme herdenken. Ook de overgave van nazi-Duitsland in 1945 staat centraal.
De coalitie werd opgericht in 2022. Sindsdien organiseert ze jaarlijks evenementen om bewustzijn te creëren over het belang van deze datum. Er wordt ook de strijd tegen fascisme herdacht (8 meicoalitie) (Wikipedia, de vrije encyclopedie).
De 8 mei coalitie wordt ondersteund door een breed scala aan organisaties. Hieronder vallen vakbonden zoals ACV en ABVV. Er zijn ook culturele instellingen en mensenrechtenorganisaties zoals 11.11.11 en de Liga voor Mensenrechten (Wikipedia, de vrije encyclopedie).
Een belangrijk aspect van hun campagne is het terugdringen van extreemrechts. Ze roepen op om waakzaam te blijven. Men moet alert zijn voor de opkomst van fascistische ideologieën in de hedendaagse samenleving (Brussels Culture Tips) (RTV).
De 8 mei coalitie voert haar acties en herdenkingen uit op symbolische plaatsen zoals het Fort van Breendonk. Dit is een voormalige gevangenis en werkkamp tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ze doen dit om de offers van het verzet te eren. Daarnaast willen ze de gevaren van extreemrechts onder de aandacht brengen (RTV).
8 mei op sociale media
De 8 mei coalitie roept op om van 8 mei opnieuw een jaarlijkse feestdag te maken. De vakbonden, net als vele andere organisaties, steunen de coalitie. Laat ons deze overwinning herdenken.
Om de verzetshelden te eren en op te komen voor eenheid en tegen haatzaaierij. Samen staan we sterk. Praat erover met je collega’s. Deel onze video. Draag een rode driehoek, het symbool van het antifascisme. Geef extreemrechts geen kans 8 mei opnieuw officiële feestdag
Wat men niet in de Vlaamse #propaganda canon leest. ‘t Pallieterke werd opgericht. Het doel was om het ‘slachtofferschap’ van de nazicollaborateurs in de verf te zetten. De Helden van het verzet werden als moordenaars afgeschilderd. Bruno De Wever: ‘t Pallieterke viel bij ons thuis op de deurmat.
U kan een deel van uw nalatenschap schenken aan vzw Helden van het Verzet.
Waarmee we: een historisch onrecht aanpakken en duizenden verzetshelden uit de vergetelheid halen, educatieve projecten opzetten, een landelijk verzetsmuseum uitbouwen.
Zie: https://testament.be/nl/Helpdesk
“Het verzet kent geen helden, de (Vlaamse) collaboratie koketteert met haar martelaren. 10% van de 150.000 weerstanders haalde de bevrijding niet, zo’n 1000 onder hen eindigden tegen de executiemuur. Het staat in schril contrast met de 242 terechtstellingen van collaborateurs.”
Helden in het verzet
Werk van Dany Neudt draagt bij tot het veranderen van het narratief in verband met Tweede Wereldoorlog. Niet collaborateurs zijn de helden, maar diegenen die zich verzet hebben tegen de horror van Hitler. Sommige partijen hebben veel te lang ons het tegenovergestelde willen doen geloven.
Verzet is lastiger dan het lijkt”. Ik mocht vandaag de speech houden op de 8 mei herdenkingsdag. Deze dag is ter ere van zij aan wie we onze bevrijding te danken hebben in 1945. Niet enkel de overwinning op Nazi-Duitsland maar ook op het fascisme.
Zowel oorlog als fascisme zijn aan een stevige come back bezig. Op Eurosong mag een natie ondertussen vrolijk liedjes komen zingen. Ze doen dit alsof er in hun land geen genocide bezig is. Deze situatie zouden ze van die tijd een eeuw geleden nog moeten herkennen.
Voor alle verzetslieden ter wereld schreef ik de tekst. Ook voor mijn grootvader, die door de Gestapo naar Büchenwald werd gedeporteerd, schreef ik deze tekst. Je kan de tekst in Mo Magazine lezen, mocht je daar zin en tijd voor hebben. quote Nic Baltazar

WIENS BELANG // Luister niet naar hun woorden, kijk naar hun daden. Dat is de boodschap van Marijke Persoone. Zij waarschuwt met haar boek ‘Wiens belang?’ dat extreemrechts de rechten van de gewone mensen wil inperken. De hardwerkende Vlaming wordt met lof overladen. Maar als die ziek wordt of z’n job verliest, verandert het beeld. Ineens is het een ‘profiteur’ die gesanctioneerd moet worden.
Struikelstenen in België
Kunstenaar Gunter Demnig herdenkt de slachtoffers van het nationaal-socialisme. Hij doet dit door koperen herdenkingsplaten op de stoep te plaatsen. Deze platen komen voor hun laatste adres naar keuze.
Er zijn nu STOLPERSTEINE (letterlijk: “struikelstenen of blokken”) op minstens 1200 plaatsen in Duitsland. Ze zijn er ook in Oostenrijk, België, Kroatië, Tsjechië, Finland, Frankrijk, Duitsland, Griekenland, Italië, Hongarije, Litouwen en Luxemburg. Daarnaast vind je ze in Moldavië, Nederland, Noorwegen, Polen, Roemenië en Rusland. Ze zijn bovendien aanwezig in Slowakije, Slovenië, Spanje, Zwitserland en Oekraïne.
Gunter Demnig citeert de Talmoed die zegt dat “een persoon pas wordt vergeten als zijn of haar naam wordt vergeten”. De Stolpersteine voor de gebouwen doet denken aan de mensen die hier ooit woonden. Bijna elke “steen” begint met HIER GEWOON… Eén “steen”. Eén naam. Een persoon.
In Duitsland kost het installeren van een STOLPERSTEIN 120 euro (incl. BTW). Dit omvat het maken van de steen. Het dekt ook de eventuele plaatsing of levering ervan. De opname ervan in onze database is eveneens inbegrepen. Het omvat niet de verblijfskosten die eventueel gemaakt worden (vooral in het buitenland) en dekt ook niet altijd de reiskosten. Vanaf januari 2020 rekenen wij op STOLPERSTEINE geplaatst buiten Duitsland een toeslag van 10 procent (zie verklaring ). Zie ” Technische aspecten ” voor meer informatie.
Meer over de struikelstenen vind je ook op Belgium WWII. Het is het nieuwe online platform dat volledig gewijd is aan België tijdens de Tweede Wereldoorlog. In tijden van fake news zijn veel bronnen onbetrouwbaar en ongecontroleerd. Daarom stelt het CegeSoma (Studiecentrum voor Oorlog en Hedendaagse Maatschappij) een online platform voor. Dit platform biedt kwaliteitsvolle informatie over gevoelige feiten uit de Tweede Wereldoorlog.
Hoewel dit conflict meer dan 70 jaar geleden is afgelopen, weegt het nog steeds op onze maatschappij. Het blijft voer voor debat en controverse, zowel op maatschappelijk niveau als in familiekring
Alles op onze blog is voor Zelfzorg en solidariteit, vaardigheids- en reflectiepraktijk, groei en bewustwording met psycho-educatieve informatie over individu en samenleving.
Op geen enkele manier is dit een aanzet tot haat of geweld, discriminatie of racisme.
✨ Jouw volgende stap naar heling begint hier
Voel je dat dit artikel je raakte? Dat het iets in beweging zette? Laat dat moment niet verloren gaan.
Sluit je aan bij onze online community – een warme, veilige plek waar gelijkgestemden elkaar begrijpen en ondersteunen.
👉 Doe een groeitaak die bij dit artikel hoort. Kleine stappen, grote transformaties.
Laat een reactie achter. Jouw stem kan iemand anders precies de herkenning geven die ze vandaag nodig heeft.
👉 Deel dit artikel met een vriend(in) die worstelt of twijfelt. Soms is één doorstuuractie het verschil tussen vastzitten en vooruitkomen.
🌿 Samen bouwen we aan herstel, kracht en emotionele vrijheid. Steun ons zonder extra kosten door aankopen bij bol. klik op onderstaande afbeelding.
Steun ons zonder extra kost door uw aankopen bij :
Liefs Annemie