Geen beloning verwachten noch directe beëindiging van het narcistisch misbruik.
Waar blijft de beloning voor je 200% inzet in je relatie met de narcist(e)?
Met een schadevergoeding voor het narcistisch misbruik zul je je nog geen veerkrachtige persoon worden.
Niet voor de tijd dat je besteedde aan hun eten. Ook niet voor het geld voor hun hobby’s, het vervoer naar hun afspraken, en de zorg voor hun familie. Het luisteren naar hun problemen en het toegeven aan hun behoeftes. Daarnaast het verdragen van hun narcistisch misbruik enz.
Hun beloning zal jou niet transformeren naar geluk.
Ze zullen niet veranderen. Het is een volgende fase in de afbraak van uw persoonlijkheid. De dag zal uitblijven dat ze miraculeus veranderd zijn. Ze zullen geen zorgzame, meelevende persoon worden die wroeging over hun daden uit.
Niemand belooft je om je te compenseren voor al het overwerk dat je hebt gedaan. Wat wel helpt dat is zelf veranderen en een veerkrachtige persoon worden door je droom niet te laten varen.
De kracht van stilte helpt dat je ontwikkelt tot een veerkrachtige persoon.
10 jaar geleden ontdekte ik opnieuw de kracht van stilte. Dat de mate van innerlijke vrede medebepalend is hoe je leven zich ontwikkelt. Er is lijden in de wereld. We kunnen maatregelen nemen om dat lijden te verminderen. Daar was ik al lang van bewust.
Ten slotte dienen we allen samen onszelf om te vormen naar geluk of onze planeet wordt onbewoonbaar.
Ellende heeft een spiritueel element om te evolueren naar een veerkrachtig persoon.
Je zou me tien jaar geleden hebben verteld dat lijden een spiritueel element had. Dat zou dan als zinloos zijn beschouwd. Het zou ook als nodeloos en onzinnig zijn weggevaagd. Nog meer zelfs: voor velen is het lijden een reden om niet te geloven. Anderen keren zich af van een liefdevolle God en spiritualiteit.
Ik ga hier niet pleiten voor de machteloze God. Ik geloof dat je liefde ervaart tussen mensen als ze de narcistische trekjes opzij zetten.
Oorlog verwoest levens systematisch, zowel militaire als economische. Het vergt veel stelselmatige ideologie om mensen te overtuigen om een ander te doden. Het zorgt ervoor dat mensen hun ogen sluiten voor de ontwikkelingen op Europees en wereldvlak.
Een ‘ik eerst ‘ideologie spreekt de narcistische trekjes in ons aan.
Heeft die verwoesting van het leven en de planeet dan een zin? Neen, alleen de vervulling van de wensen van een heel klein percentage (1%) die de goederen en geldstromen controleert.
De strijd voor een andere wereld, een andere politiek zul je je bewustzijn aanscherpen en de verbondenheid doen groeien. Die strijd bevat ook een vleugje spiritualiteit.
Maar kun je geloven dat het uitzuigen en verwoesten van jouw persoonlijk leven ook spiritualiteit bevat?
Voor christenen is Jezus het grote voorbeeld van spiritueel lijden. Onschuldig vermoord en voor gek verklaard. Maar verrezen daar hebben sommigen het moeilijk mee.
Narcistische mishandeling wordt opzettelijk toegebracht door iemand van wie je houdt. Een persoon die ook van jou zou moeten houden. Je ouders, broer, zus, partner, kind enz. Maar het kan net zo een leraar zijn die meedoet met pesterijen.

Het richt je op wie je bent, de essentie van jezelf.
Het is een lange termijn berekende geniepige campagne om je onwaardig te doen voelen. Als dat begint vanaf je geboorte, kan het jaren duren in familierelaties. Het kan zelfs een tijd duren voor je je ervan bewust bent.
Enkele van de ideeën uit de omgeving waar je bent opgevoed worden geïnternaliseerd.
Je gaat jezelf geringschatten. Je ontwikkelt ook strategieën om in die situatie te overleven. Je erkent je positie in het gezin. De narcisten in je familie willen je laten geloven dat andere mensen je in hetzelfde licht bekijken. Zij zien je zoals zij jou bekijken.
Dan plots verschijnt je zielsgenoot die belooft al je leed te verzachten. Je denkt dat je eindelijk gered bent. Je bouwt voluit aan je gezin. Na een tijdje stel je vast dat jouw partner jou niet verdedigt. Integendeel, je partner maakt je achter je rug zwart.
Dan als de narcist(e) zijn eerste fase is afgerond. Dit gebeurt namelijk wanneer je onzelfstandig bent geworden en je prioriteit je kinderen zijn geworden. Dan gaat je narcistische mishandelaar je doen geloven dat niemand om je geeft. Het narcistisch misbruik kan voluit beginnen.
Niemand zou om je moeten geven. Jij als persoon bent niet liefhebbend. Je hebt geen verlossende kwaliteiten. Je bent een verspilling van ruimte en tijd.
Je eigen familie verklaart je psychopathisch. Dan stel je vast dat je niet meer de veerkrachtige persoon bent die je voor de relatie was.
Partnergeweld en familie geweld.
Ze maken misbruik van je vergevingsgezinde persoonlijkheid en misbruiken je angst voor verlating. Als je je verzet, bant de familie je aanwezigheid in de familie. Er is geen uitnodiging voor familiefeesten. Ze komen niet op bezoek.
Uiteindelijk heeft je eigen familie iemand gevonden die je zou kunnen breken waarmee ze je van hen afhankelijk kunnen maken. Voortaan ga je jezelf verbinden aan de narcistische leider in jouw familie, ondanks je ellende. Paradoxaal genoeg doe je dat vanwege de ellende waarin je je bevindt. Doe je dat niet dan manipuleren ze je kinderen om je als moeder te verstoten.
En sluiten ze je uit. En als je kinderen niet meedraaien in dat scenario worden ook zij uitgebannen.
Narcistische bejegening is verpletterend voor de geest. Het is net alsof je kinderen fysiek, psychisch, emotioneel gevangen houdt. Ze worden misbruikt. Na enkele jaren komen de kinderen naar voren met hun verhalen. Ze houden geen blad voor de mond meer. Dan kom je te weten dat er misbruik was.
Dat is de reden waarom het trauma zo moeilijk te overwinnen is.
We voelden ons zo volkomen hulpeloos, machteloos en hopeloos in onze geest. We voelden dat we de geestelijke kracht missen om voor onszelf en voor onze kinderen op te komen.
Wanneer gaat die ellende stoppen?
Daarna volgt de vraag: ga je opgeven of ga je onderzoeken hoe je kunt ontsnappen? Ga je grootschalig actie ondernemen om te ontglippen?
Je merkt dat als je het dreigt op te geven, je in een dieper gat terechtkomt. Je stopt met een andere manier te doen, omdat de vorige niet goed deed.
Opnieuw zoek je naar strategieën om met deze situatie om te gaan. Je bemerkt zelfs dat je jeugdstrategie je daarbij moed geven.
Je werkt er dagelijks aan om niet op te geven. Gedachten die je vroeger had om jezelf moed in te pompen worden terug boven gehaald.
’s Nachts lig je wakker. Je zet muziek op dat je verlichting bezorgd. Je steekt je kaarsen aan. De herhaling van woorden (mantra) blijkt ook te helpen om de nacht door te komen. Je begint verhalen en biografieën te lezen.
Hoe ga ik die emotionele pijn verzachten? Kun je dat als spiritueel bekijken?
Je vraagt je af of je nog druk hoeft te maken dat je gebannen bent? Wat als je je losmaakt van al die relaties die je niet steunden, terwijl je misbruikt en verkracht werd en ze ervan op de hoogte waren? Wat als je vrij bent van al die relaties die kwaad spreken over jou tegen je kinderen? Wat met die mensen die het misbruik toestopten?
Om wat voor redenen zou je hen nog nodig hebben? Een veerkrachtige persoon heeft die hypocrisie niet nodig rondom zich.
Door dat wakker liggen ’s nachts heb je geleerd dat mediteren helpt, bidden helpt, je hoofd leeg maken helpt.
En vraag je jezelf af: Wat als ik me dagelijks zou toewijden om dankbaar te zijn voor mijn leven? Wat als ik de activiteiten zou doen om innerlijke vrede te vinden? Dat zou kunnen van mij een veerkrachtige persoon maken.
Besef je dat je jezelf nooit zou hebben ontdekt? Dit zou niet zijn gebeurd als je je uiteindelijk niet had losgemaakt van die devaluerende relaties. Je kunt jezelf goed genoeg vinden, ondanks al die vernederingen dat je hebt doorstaan.
Zich losmaken van het narcistisch misbruik is de eerste stap. Deze wordt pas compleet als je je dagelijks toewijdt aan je rouwproces. Daarbij is ook de realisatie van je dromen belangrijk. Inzicht in wat narcisme is en hoe de narcist(e) te werk gaat, zul je daarbij helpen.
Nadat ik door narcistisch misbruik was mishandeld, werd mijn zelfwaarde gestript.
Daarom kwam alle onzekerheid, angst en tekortkomingen die ik over mezelf had gevoeld naar boven.
Het was dat misbruik dat me dreigde in een depressie te storten.
Dan heb je gedachten als: Wat is het leven nog waard als je je kinderen verliest aan een psychopaat? En ze slechts tien uur per jaar kunt ontmoeten.
Nadat ik door narcistisch misbruik was mishandeld, twijfelde ik niet alleen dat ik liefhebbend, begeerlijk, capabel of passend was.
Ik twijfelde zelfs aan mijn vermogen om mijn wonden te overleven. Ik was niet van plan nog een duurzame relatie aan te gaan.
Zou ik als een menselijk wezen op deze planeet leven? Zou ik me als een narcist(e) gedragen? Of zou ik me opsluiten in isolement?
Moest ik niet eerst voor mezelf zorgen en een veerkrachtige persoon worden, voordat ik opnieuw voor een ander kon zorgen?
Dit alles kenterde. Ik nam de beslissing om geen contact met de narcisten en hun vliegende apen aan te gaan in de toekomst. Dan kon ik mijn innerlijke verwonding helen, het maakte niet uit wat het zou kosten aan tijd of energie.
Ik zou me dienen voor te bereiden om een nieuw leven op te bouwen. Maar welke richting ik zou volgen, wist ik toen nog niet.
Ontelbare keren wilde ik niet doorgaan.
De frustratie was zo verwoestend. Ik bad dat ik ging liggen om te slapen en niet wakker worden.
Toen wist ik nog niet dat dit gevoel van hopeloosheid deel uitmaakte van een reis. Deze reis zou me uiteindelijk leiden tot het waarderen van dit moeilijke en ingewikkelde leven van mij. Ik ben dankbaar voor het leven.
Ik vertrok alleen naar Zwitserland voor een paar weken. Las boeken over persoonlijke ontwikkeling. Wandelde en luisterde, terwijl naar zelfhulp methodes. Stond stil bij een mooi uitzicht en paste toe wat ik geleerd had. Dat was 10 jaar geleden.
De reis van een veerkrachtig persoon.
In het begin verdroeg ik maandenlang van worstelen en lijden. Ik wist niet of ik vooruitgang boekte in mijn voorbereiding. Ik wilde een nieuwe richting in mijn leven nemen.
Immers de aantrekkingskracht om terug te gaan naar mijn oude zelf bleef sterk. Ik dacht zelf aan het verkopen van windmolens.
Ik werkte trouwens onder een sterk narcistische baas en zijn zoontje, en ik had geen vrije tijd. Sport deed me herinneren aan de zogenaamde ‘goede tijden’. In die tijd was ik marathonloper en 100 km runner. Ook kon ik trainingen geven en mensen motiveren voor een betere gezondheid.
Was compleet weg van alle personen met narcistisch misbruik een brug te ver?
In hoeverre speelde misbruik amnesie en cognitieve dissonantie een rol om de status quo te behouden. Maar ik hield vol. Na het werk ’s nachts studeerde ik en zocht naar methoden hoe ik me zou losmaken.
Er moest meer in dit leven te vinden zijn voor mij dan narcistisch misbruik. Maar mijn objectiviteit werd vertroebeld door hen die er alle belang bij hadden dat ik geen veerkrachtig persoon werd.
Het duurde maanden voordat ik de kleinste overwinningen kon herkennen. Ondertussen had mijn levensstijl zijn tol geëist op mijn welzijn.
De spiritualiteit van narcistische mishandeling onthulde zich in golven, zelfs rimpelingen. Ik bezocht nog een paar keer de bergen in Zwitserland en Italië.
Na belangrijke mijlpalen te hebben ervaren, begon ik te herkennen dat genezing binnen mijn bereik lag.
Maar nog belangrijker, deze signalen waren ook een indicator dat ik groeide en evolueerde op een spiritueel niveau. In die periode stierven een groot aantal heel liefdevolle mensen uit mijn leven.
Ik kwam daardoor terug in de kerk. Ik miste hen zo erg. Dit zette me aan om contact op te nemen met een vroegere vriendin. Ze was uit een christelijke gemeenschap in mijn geboortestreek.
1) Ik begon te beseffen dat zelfzorg iets was dat ik nodig had om consequent aan deel te nemen.
Niet alleen omdat ik genas van emotionele mishandeling opgelopen tijdens een overval. Maar ook omdat ik begon te vatten hoe belangrijk het was om mijn zuurstofmasker op te zetten. Dit moest gebeuren voordat ik anderen kon helpen.
Het leven in een sportcentrum, met bowling, restaurant en dansgroepen enz. kan stressvol genoeg zijn zonder het extra obstakel van toxisch misbruik.
Het is alleen maar logisch dat als je geneest van narcistisch misbruik, je lichaam en geest buitengewone zelfzorg vereisen. Dat zou dus niet slagen als ik verder nieuwe relaties zou aangaan. Maar ook niet als ik tussen 90 à 100 uur per week bleef werken.
In deze geest begon ik sociale verplichtingen te verminderen. Ik zei “nee” tegen vrienden en familie. Ik deed een dutje als ik me uitgeput voelde. Ik maakte tijd vrij om geleide meditaties te doen. De televisie bleef ook uit.
Ik weerstond de drang om excuses toe te zenden waarom ik niet voor mezelf kon zorgen.
Zelfs de drukste manager verwerken zelfzorg in hun werkschema.
Zelfs alleenstaande moeders huren af en toe een oppas om zichzelf de energie te geven. Ik volhardde verder met mijn begeleide meditaties ‘s nachts. Ik hield een dagboek bij en deed spiegelwerk.
Als een vriend me vroeg om me te bezoeken en ik de energie niet had, weigerde ik respectvol. Ik nam het initiatief om een weinig “egoïstisch” te zijn. Ik begreep intuïtief dat ik dat na lange tijd moest doen. Ik moest stoppen met het bluswerk van andermans vuur.
2) Ik heb voltooid wat nodig was om mijn mentale en fysieke ruimte te beschermen.
Ik stemde niet langer in met overtredingen op mijn privacy en gemoedsrust.
Narcisten en andere cluster B gestoorde individuen trekken alles uit de kast. Ze proberen een vroegere bron van levering opnieuw in hun rijk van waanzin te brengen.
Ze doen alsof ze veranderd zijn. Om vrienden te willen zijn in het belang van “de kinderen”. Om gewoon een normale persoon te zijn die een typische breuk of scheiding doormaakt. Ze gaan echter zo ver om je hun relatieproblemen met hun nieuwe partner te vertellen.
Creëer vrede, rust en autonomie.
Mijn beslissing was om vrede en rust in mijn leven te creëren. Dit betekende dat ik geen van die dingen wilde. Ook tolereerde ik ze niet.
Daar ik zo graag naar vrede en autonomie verlangde, was ik bereid mijn werkgever in mijn leven te blokkeren. Ik besloot bij hem stelselmatig uit de buurt te blijven en zijn grillen niet te beantwoorden.
Daarom bleef ik uit de buurt van zijn zottigheden. In plaats daarvan richtte ik alle nodige muren op om mijn nieuwe gevoel van vrede te beschermen. Zo voelde ik dat mijn veerkracht groeide.
3) Het kon me niet schelen hoe ze allemaal zouden reageren op mijn beslissingen.
Ik stopte met me zorgen te maken of mijn levenskeuze iemand zou boos maken of hun leven irriteerde. Ik begon te begrijpen dat ware vervulling betekende dat ik mijn eigen dromen respecteerde. Ik moest mijn verlangens en ambities waarderen. Het maakte niet uit hoe anderen zouden reageren.
Emotionele afhankelijk kan stoppen om een veerkrachtige persoon te worden.
4) Ik ontdekte dat geen hoeveelheid liefde, zorgzaamheid of empathie een narcistische persoon zal kenteren.
Sterker nog, ik merkte dat het schadelijk en nadelig was voor mijn eigen welzijn. Het geloof dat ik een ander persoon kon repareren, corrigeren, veranderen, genezen of redden was misplaatst. Dit geldt vooral wanneer ze geen noodzaak inzien om te veranderen.
Daardoor liet ik de fantasie vrij. Er moeten manieren zijn om aan anderen duidelijk te maken hoeveel ik gaf om hun droom.
Wat een prachtige kans voor ware samenwerking met krachtige personen door de focus op het narcistisch misbruik weg te gooien!
Helaas faalden mijn beste inspanningen van toewijding. Ik kon zelfs een minuscule hoeveelheid empathie niet losweken bij de narcisten in mijn leven. Waarom?
Narcisten zouden wederzijdse empathie moeten hebben. Dan kunnen ze begrijpen wat ik aanbood. Ook zouden ze begrijpen wat ze zouden verliezen als ze niet op het voorstel ingingen. Door empathie zouden ze begrip van het effect op een ander van narcistisch misbruik hebben en hun beslissingen veranderen.
Studies hebben aangetoond dat mensen die lijden aan een narcistische persoonlijkheidsstoornis niet reageren als een normaal mens.
Integendeel, ze hebben structurele abnormaliteiten in de regio van de hersenen die gekoppeld zijn aan het vermogen tot empathie.
Wat dat betekent in termen van de leek is duidelijk. Voor narcisten betekent het dat er gewoon niemand antwoordt. Dit gebeurt als het om de empathische eigenschap gaat. Alleen leugens en valse beloften.
Het leek erop dat mijn narcisten in mijn leven over het vermogen tot empathie beschikten. Ze doen echter alleen alsof ze wroeging hebben.
Sommige doen dan de beloften dat ze in therapie zullen gaan. Anderen zweren dat ze gaan stoppen met liegen.
Maar voor de gestoorde geest van een narcist(e) zijn hun toezeggingen altijd vals.
Het is een kwestie van tijd voordat narcisten opnieuw met onacceptabel gedrag naar buiten komen. Daarom leerde ik stoppen met proberen mensen onder controle te krijgen. Dit is wat ik deed. Ik bleef tevergeefs worstelen om een goed persoon te maken van narcisten in mijn leven.
Ik ben niet aansprakelijk voor hun wandaden. Bovendien leerde ik dat ik niemand kon beheersen. Daardoor keerde ik me naar binnen om mijn leven en mijn relatie met mezelf te helen. Ik leerde de kunst van aanvaarding.
5) Ik begon gewaar te worden dat een deel van mijn andere relaties een grote energie- en tijdverspilling waren.
Prioriteiten bepalen.
Ik maakte de gewoonte om mezelf te eren. Ik beëindigde alle relaties die niet mijn hoogste goed dienden of gewoon niet op een energetisch niveau goed voelden.
Dan bleek dat door hen soms narcistisch misbruik uitgevoerd werd in opdracht van de narcist(e).
Daardoor werd ik gevoeliger voor andere relaties die me kracht gaven.
Dit betekende niet dat ik een vriend in nood zou dumpen. Maar er waren er toch waarbij ik me gebruikt voelde. Diegenen waren degenen waar ik overwoog om mee te stoppen.
Vragen voor jou!
- Wat voor impact heeft narcistisch misbruik op de veerkracht van een persoon?
- Hoe kan de kracht van stilte bijdragen aan het ontwikkelen van veerkracht?
- In hoeverre speelt spiritueel lijden een rol bij het evolueren tot een veerkrachtig persoon?
- Op welke manier kan zelfzorg bijdragen aan het herstel van emotionele mishandeling?
- Wat zijn de tekenen dat iemand groeit en evolueert op een spiritueel niveau na narcistisch misbruik?
- Hoe kunnen relatieprioriteiten bijdragen aan het herkennen van energie- en tijdverspilling in relaties?
- Hoe kan een veerkrachtige persoon omgaan met de drang om controle uit te oefenen op narcisten in hun leven?
- Welke methoden kunnen ingezet worden bij het ontwikkelen van veerkracht in tijden van crisis?
- Hoe kunnen geweldige kwaliteiten en positieve groei bij volwassenen die trauma’s hebben meegemaakt worden waargenomen?
Alles op onze blog is voor Zelfzorg en solidariteit, vaardigheids- en reflectiepraktijk, groei en bewustwording met psycho-educatieve informatie over individu en samenleving.
Op geen enkele manier is dit een aanzet tot haat of geweld, discriminatie of racisme.
✨ Jouw volgende stap naar heling begint hier
Voel je dat dit artikel je raakte? Dat het iets in beweging zette? Laat dat moment niet verloren gaan.
Sluit je aan bij onze online community – een warme, veilige plek waar gelijkgestemden elkaar begrijpen en ondersteunen.
👉 Doe een groeitaak die bij dit artikel hoort. Kleine stappen, grote transformaties.
Laat een reactie achter. Jouw stem kan iemand anders precies de herkenning geven die ze vandaag nodig heeft.
👉 Deel dit artikel met een vriend(in) die worstelt of twijfelt. Soms is één doorstuuractie het verschil tussen vastzitten en vooruitkomen.
🌿 Samen bouwen we aan herstel, kracht en emotionele vrijheid. Steun ons zonder extra kosten door aankopen bij bol. klik op onderstaande afbeelding.
Steun ons zonder extra kost door uw aankopen bij :
Liefs Annemie
Dankjewel! Steun!