Dietrich Bonhoeffer:
“En we kunnen niet eerlijk zijn. We moeten erkennen dat we in de wereld moeten leven – ‘etsi deus non daretur’. En dit is precies wat we erkennen – voor God! God zelf dwingt ons tot deze kennis van het Christendom.
Dit is hoe onze volwassenheid leidt ons naar een beter begrip van onze situatie voor God. God laat ons weten dat we moeten leven als degenen die het leven zonder God aankunnen.
De God die bij ons is, is de God die ons in de steek laat (Marcus 15:34)! God laat ons in de wereld leven zonder de werkhypothese van Hem. Dit is de God voor wie we voortdurend staan. We leven voor en met God zonder God.
God laat toe dat hij uit de wereld wordt geduwd, aan het kruis. God is machteloos en zwak in de wereld. Juist en alleen op deze manier is Hij bij ons en helpt Hij ons.
In Matteüs 8:17 wordt heel duidelijk dat Christus niet helpt door zijn almacht. Hij helpt op grond van zijn zwakheid en zijn lijden! Dit is het beslissende verschil tussen alle religies. De religiositeit van de mens wijst hem in zijn behoefte naar de kracht van God in de wereld. God is de deus ex machina.
De Bijbel, in tegenstelling tot het Christendom, herinnert mensen aan de machteloosheid van God. Het lijden van God wordt benadrukt. Alleen de lijdende God kan helpen.
In dit opzicht kan men zeggen dat de beschreven ontwikkeling naar volwassenheid van de wereld een vals godsbeeld opheldert. Dit verheldert het zicht op de God van de Bijbel. Deze God verkrijgt macht en ruimte in de wereld door zijn machteloosheid. . Waarschijnlijk zal hier de ‘seculiere interpretatie’ moeten worden toegepast.”

Slavoy Zizek:
De enige manier om echt atheïst te zijn is door middel van het christendom.
Het christendom is veel atheïstischer dan het gebruikelijke atheïsme. Het laatste kan beweren dat er geen God bestaat enzovoort. Toch behoudt het een zeker vertrouwen in de Grote Ander. Deze Grote Ander kan natuurlijke noodzaak, evolutie of wat dan ook worden genoemd. Wij mensen zijn gereduceerd tot een positie binnen het harmonieuze evolutiegeheel. Het moeilijke om te accepteren is dat er opnieuw geen Grote Ander is. Er is geen referentiepunt dat betekenis garandeert.
Waarom heb je mij verlaten?’ Zizek’
Dit vind je alleen in het christendom. Voor hem is dit cruciaal. God zelf wordt voor een moment een atheïst. En dit is zo ontzettend belangrijk voor mij. Ik denk dat het ver verwijderd is van het modieuze idee dat het christelijke tijdperk voorbij is, weet je, al die Waterman-onzin, en dat we een nieuw tijdperk binnengaan… Ja, dat is zo, maar ik hou niet van dit nieuwe tijdperk, het neo-paganisme en enzovoort…
Ik denk dat we juist vandaag de dag moeten vasthouden aan deze enorme explosieve impact van dit Jezus bewustzijn.
We zijn er nog steeds niet klaar voor om het onder ogen te zien. Wat het christendom ons werkelijk vertelt, ontgaat ons nog. Dit is de reden waarom ik paradoxaal genoeg graag zeg dat je atheïst moet zijn. Wees niet bang, niet in de zin van Richard Dawkins – Christopher Hitchens. Het is dit authentieke atheïsme in de zin van het ervaren van de radicale afwezigheid van enige transcendente garantie. En in de zin van dit gevoel, voor mij, zijn stalinistische communisten en sommige darwinisten geen atheïsten. Nee, ze hebben altijd een hoger cijfer van noodzaak enzovoort. Je moet door het christendom gaan.
Mijn formule is niet alleen dat ik een atheïstische interpretatie van het christendom probeer te geven. Dat is onzin over hoe God werkelijk bedoeld wordt. Maar je kunt alleen door de christelijke ervaring de afgrond bereiken van wat ik atheïsme noem. Dat, nogmaals, is iets veelzeggends. radicaler dan al het gelul van Richard Dawkins enzovoort.”
De figuur van jezus werd veranderd tot een Christendom met een christelijk geloven zonder menselijk vertrouwen en zonder universele humaniteit.
We hebben hem verkeerd begrepen, misbruikt en brachten theologische onderwerping, verstikkende waarheidsclaims en een verlammend mensbeeld.
Het geloof in God of jezus werd een geloven zoals in Sinterklaas waar het een sociaal spel wordt.
We hebben Jezus verhaal nodig om te komen tot menselijk vertrouwen. Er is geen god die staat te springen om ons te redden. Er zijn wel enkele mensen die verantwoordelijkheid voor elkaar nemen met een verrijkende openheid. Zijn geest is onder deze mensen die bevrijdt, niet als een spook.
Jezus is een solidaire medemens, geen verheven godenzoon. Het is moeilijk, maar het is mogelijk om je door hem te laten inspireren. Laat je inspireren tot bevrijding en een rechtvaardige samenleving.
Alles op onze blog is voor Zelfzorg en solidariteit, vaardigheids- en reflectiepraktijk, groei en bewustwording met psycho-educatieve informatie over individu en samenleving.
Op geen enkele manier is dit een aanzet tot haat of geweld, discriminatie of racisme.
✨ Jouw volgende stap naar heling begint hier
Voel je dat dit artikel je raakte? Dat het iets in beweging zette? Laat dat moment niet verloren gaan.
Sluit je aan bij onze online community – een warme, veilige plek waar gelijkgestemden elkaar begrijpen en ondersteunen.
👉 Doe een groeitaak die bij dit artikel hoort. Kleine stappen, grote transformaties.
Laat een reactie achter. Jouw stem kan iemand anders de herkenning geven die ze vandaag nodig heeft.
👉 Deel dit artikel met een vriend(in) die worstelt of twijfelt. Soms is één doorstuuractie het verschil tussen vastzitten en vooruitkomen.
🌿 Samen bouwen we aan herstel, kracht en emotionele vrijheid. Steun ons zonder extra kosten door aankopen bij bol. klik op onderstaande afbeelding.
Geef het artikel een dikke duim!
Steun ons zonder extra kost door uw aankopen bij :
Liefs Annemie