Narcistisch eetgedrag – verleiding en imago.
| | | | | | | | | | |

Narcisten en hun eetgedrag: meer dan voedsel

Kort en eerlijk: misschien wel. En nee, dat betekent niet dat je meteen je wijn drinkende buurman moet diagnosticeren. Maar onderzoek laat iets opvallends zien: narcisten eten niet zomaar. Ze performen ook aan tafel — het diner als podium.

  • Narcisten overschatten de gezondheidsvoordelen van wat ze eten.
  • Alleen eten ze roekelozer dan in gezelschap.
  • Hun eetgedrag zegt iets over hun behoefte aan bewondering.

1. De context: van wijn tot durian

Het begon, hoe kan het ook anders, met een glas wijn. Onderzoekers aan de Kedge Business School in Bordeaux ontdekten dat mensen met narcistische trekken vaker wijn en chocolade kozen. Ze doen dit niet omdat ze beter smaken. Ze kiezen deze producten omdat ze symbool staan voor status met een vleugje gezondheid.

Of, zoals professor Renaud Lunardo het zich afvroeg: als wijn een podium is, wat zegt dat over andere voedingsmiddelen?
En dus volgden drie studies: over wijn, chocolade en… durian (ja, die stinkende vrucht die je vrienden test).

De uitkomst was even intrigerend als voorspelbaar: narcisten willen gezien worden als gezond én bijzonder. Ze kiezen voor wat prestige heeft — maar trekken zich terug zodra het risico op sociale afkeuring dreigt. Het diner wordt een toneelstuk; de maaltijd een spiegel.

2. Bliksemronde: Narcist of fijnproever?

Vraag: Drinkt een narcist wijn om te genieten?
Antwoord: Nee, om bewonderd te worden.

Vraag: Waarom chocolade?
Antwoord: Omdat het decadent klinkt, maar nog net “gezond” te verkopen is.

Vraag: Wat gebeurt er als niemand kijkt?
Antwoord: Dan verdwijnt de nuance met het servet.

Vraag: En durian?
Antwoord: Alleen als het applaus waard is.

Misschien kun je er nog eentje aan toevoegen:
Vraag: Wat zegt dat over ons?
Antwoord: Dat we allemaal wel eens honger hebben naar erkenning.

3. Bondige stelling

Narcisten eten zoals pauwen pronken. Niet omdat ze honger hebben, maar omdat ze willen dat je de veren ziet.
Ze denken: als ik wijn drink, lijk ik verfijnd. Tot iemand hen eraan herinnert dat alcohol niet bepaald een vitamine is.
Misschien geldt dat voor ons allemaal een beetje: eten is soms imago met bestek.

4. Wat betekent dit voor jou?

Scenario 1 – Thuis aan tafel: merk je dat iemand altijd praat over “gezond eten” maar stiekem vooral over zichzelf? Let op de toon.
Scenario 2 – Op date: kiest je partner het duurste gerecht “omdat het de beste kwaliteit is”? Kleine kans dat jij het dessert kiest.
Scenario 3 – In de supermarkt: marketinglabels als superfood, pure cacao of clean wine trekken ook onze innerlijke narcist aan. Kijk even twee keer — misschien ben jij de pauw vandaag.

5. Actie & reflectie

Vandaag: kijk niet alleen wat iemand eet, maar waarom.
Deze week: check de verpakking van je favoriete “gezonde” snack — overdrijft die misschien een beetje?
Reflectievraag: eet jij om je lichaam te voeden, of om iets over jezelf te vertellen?

6. Morele noot met knipoog

De onderzoekers pleiten voor eerlijkere voedseletiketten, niet alleen om narcisten te beschermen tegen hun eigen overmoed, maar ook om de rest van ons te herinneren aan iets eenvoudigs:

“Gezondheid is geen imago. Het is een keuze die je maakt, zelfs als niemand kijkt.”

Want laten we eerlijk zijn — de like‑cultuur zit ook in onze lunchbox.

Welke keuze maak jij vandaag?

“De narcist eet niet, hij curateert zijn bord.”.

📢 Socialmediaberichten

1️⃣ “Eet jij om je lichaam te voeden, of om bewondering te krijgen? 🍷 Ontdek waarom sommige mensen hun bord cureren in plaats van eten. 👉 Lees nu. #narcisme #zelfzorg #mindfulleven”
2️⃣ “Narcisten eten niet zomaar – ze performen aan tafel. 🍫 Leer de subtiele signalen herkennen in hun eetgedrag. #psychologie #gezondheid #humor”
3️⃣ “De like‑cultuur zit zelfs in onze lunchbox. 🥗 Herken jij de pauw in jezelf? Lees dit met een glimlach. #zelfreflectie #groei #narcisme”

🌍 Bronnenlijst

Psychology & Marketing Journal – studie over narcisme en eetgedrag
Kedge Business School – onderzoeksproject R. Lunardo.
mindbodygreen – artikel van Emma Loewe over persoonlijkheid en voeding.

Alles op onze blog is voor Zelfzorg en solidariteit, vaardigheids- en reflectiepraktijk, groei en bewustwording met psycho-educatieve informatie over individu en samenleving.

Op geen enkele manier is dit een aanzet tot haat of geweld, discriminatie of racisme.

Zie je een fout of heb je een vraag?

We doen ons best om de informatie op narcisme.blog zo zorgvuldig, correct en actueel mogelijk te houden. Toch kan er altijd ergens een fout, onduidelijkheid of verouderde informatie staan.

Merk je een onjuistheid op, heb je een inhoudelijke vraag of denk je dat bepaalde informatie moet worden aangepast? Laat het ons dan gerust weten via het daarvoor voorziene contactkanaal.

We bekijken meldingen zo zorgvuldig mogelijk en passen informatie aan wanneer daar een gegronde reden voor is. Ook verzoeken om bepaalde inhoud te corrigeren, aan te vullen of te verwijderen worden ernstig genomen en individueel beoordeeld.

Om je vraag efficiënt te kunnen behandelen, vragen we om dezelfde melding niet via verschillende kanalen tegelijk te versturen. Eén duidelijke boodschap met de link naar de betreffende pagina en een korte toelichting helpt ons het snelst verder.

Betrouwbare informatie, transparantie en respect voor onze lezers staan voor narcisme.blog centraal. Daarom waarderen we het wanneer je ons attent maakt op mogelijke fouten of verbeterpunten.

klik op de afbeelding voor meer informatie

✨ Jouw volgende stap naar heling begint hier!

Voel je dat dit artikel je raakte? Dat het iets in beweging zette? Laat dat moment niet verloren gaan. Like, comment en share!

Sluit je aan bij onze online community – een warme, veilige plek waar gelijkgestemden elkaar begrijpen en ondersteunen.

👉 Doe een groeitaak die bij dit artikel hoort. Je vindt de groeitaken bovenaan de blog. Kleine stappen, grote transformaties.

Jouw stem kan iemand anders de herkenning geven die ze vandaag nodig heeft.

👉 Deel dit artikel met een vriend(in) die worstelt of twijfelt. Soms is één doorstuuractie het verschil tussen vastzitten en vooruitkomen.

Liefs Annemie en Johan Persyn-Declercq

Gebruik het contactformulier!

We zijn benieuwd naar je reactie hieronder!Reactie annuleren